PROGRAM KONFERENCJI

DZIEŃ 1
DZIEŃ 2

czwartek, 14 listopada 2024

09:00

Rejestracja i rozmowy przy kawie

Zapraszamy do przybycia odrobinę wcześniej, by bez pośpiechu odebrać identyfikator i welcome pack.
 
10:00

Przychodzi deweloper do lekarza… Największe bolączki polskiego rynku nieruchomości w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Rok 2024 przejdzie do historii naszego rynku jako czas narastającego pesymizmu. Sektor mieszkaniowy po rekordach ubiegłego roku musiał wrzucić niższy bieg, a i w opuszczonej przez inwestorów komercji brakowało znaków, że karta w końcu się odwróci. Jakie były najważniejsze problemy w polskich nieruchomościach i czy możemy się spodziewać ich rozwiązania w najbliższej przyszłości?
 
10:50

Jak nie projektować placów zabaw i przestrzeni integracyjnych?

O tym, że przestrzenie publiczne powinny spełniać wysokie standardy bezpieczeństwa, jakości jak i wykonania oraz utrzymania, z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Zmiany, jakim podlegają w ostatnich latach place zabaw oraz przestrzeń publiczna, sprawiają, że obecne oczekiwania inwestorów są dużo bardziej świadome. W trakcie prezentacji pokażemy przykłady zagospodarowań, które nie są przyjazne mieszkańcom. Będzie to punktem wyjścia do części pokazującej jak stworzyć prawie doskonały plac zabaw i część integracyjno - sportową z perspektywy najbardziej zabawowej firmy w Polsce.
 
11:00

Co jest modne, a co modne się tylko wydaje – czyli jak rozpoznać potencjał lokalizacji pod inwestycję hotelową.

Ocena potencjału lokalizacji. Powiązania turystyczne, biznesowe i społeczne.

Resortowy szał, czyli jak elegancko i z klasą nie stracić pieniędzy, przechodząc do inwestycyjnej historii.

 
11:45

przerwa kawowa

 
12:00

Ostre hamowanie czy chwilowa zadyszka? Podsumowanie aktualnej sytuacji na największych rynkach mieszkaniowych w Polsce.

Rozgrzany do czerwoności BK2% rynek mieszkaniowy w połowie 2024 roku zaczął szybko tracić dynamikę. Otwarte pozostaje pytanie, czy kupujący wstrzymali się z zakupami w oczekiwaniu na kolejny program pomocowy rządu, czy też ceny mieszkań przekroczyły już akceptowalne dla nabywców poziomy.
 
12:50

Plany mieszkań deweloperskich oczami Al

Patodeweloperka, czy komfort i funkcjonalność? Wybrane wnioski z analizy ponad 150 tys. pomieszczeń w nowych mieszkaniach, domach i apartamentach przeprowadzonej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zobacz, jak Al ocenia rozwiązania projektowe i układy pomieszczeń w ofertach deweloperów znajdujących się w serwisie tabelaofert.pl.
 
13:20

lunch

 
14:10

Prywatne akademiki (PBSA) – złoty interes czy hazard tylko dla orłów?

Prywatne domy studenckie od dawna uważane są za niezagospodarowaną lukę na polskim rynku nieruchomości. Są odporne na cykle koniunkturalne, a popyt na nie konsekwentnie się zwiększa wraz z napływem do Polski studentów z zagranicy. Skoro jednak na papierze takie inwestycje wydają się pomysłem bez wad, to dlaczego wciąż powstaje ich tak niewiele?
 
14:50

Zmieniać funkcję czy wyburzać? Prognozy wpływu unijnych przepisów na krajowy rynek nieruchomości.

Nowe unijne przepisy dotyczące ESG oraz zeroemisyjności budynków mogą sprawić, że dostosowywanie niektórych starszych nieruchomości komercyjnych do „nowego zielonego ładu”  może być po prostu nieopłacalne. W tej sytuacji naturalnymi krokami będzie zmiana funkcji obiektu lub po prostu jego wyburzenie, aby uwolnić grunt pod nową inwestycję. Jaka może być skala tego zjawiska?
 
15:30

WARSZTATY ESG

 
17:00

Zapraszamy na energetyzującą degustację i warsztaty parzenia kawy.

 
21:00

Wieczorna integracja w góralskim stylu w Restauracji Regionalnej Nosalowy Dwór.

 

piątek, 15 listopada 2024

09:40

rozmowy przy kawie

 
09:55

powitanie, rozpoczęcie drugiego dnia

 
10:00

SINN-y, czyli REIT-y po polsku – podsumowanie aktualnego stanu prac.

Zbudowanie ram prawnych do funkcjonowania funduszy typu REIT od lat było postulowane przez liczne grupy interesów na rynku nieruchomości. Być może już w przyszłym roku doczekamy się odpowiedniej ustawy. Pionierskie struktury tego typu mogą zebrać sowitą premię za pierwszeństwo – na lokatach i depozytach Polacy mają obecnie grubo ponad bilion złotych... 
 
11:00

Analiza społecznego otoczenia inwestycji – dlaczego głos sąsiadów się liczy?

Wraz z upowszechnieniem się „lex deweloper”, coraz więcej firm deweloperskich staje przed koniecznością przeprowadzenia konsultacji społecznych, aby w planowanej inwestycji uwzględnić opinie i potrzeby lokalnej społeczności. Niekiedy jednak przeprowadzane są one pobieżnie i w niewielkim zakresie, co przynosi efekt odwrotny od zamierzonego. Jak przeprowadzać taki dialog, aby nie tylko nie antagonizować miejscowych, ale zyskać ich rzeczywiste poparcie dla planowanych zmian? 
 
11:20

Zintegrowane Plany Inwestycyjne – dlaczego to wciąż nie działa?

Władze samorządowe wciąż ostrożnie podchodzą do możliwości tworzenia planu zagospodarowania wspólnie z inwestorem, czyli Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych (ZPI). Deweloperzy też wciąż wolą stawiać na stare, wypróbowane metody – decyzje o warunkach zabudowy i specustawę mieszkaniową. Dlaczego tak się dzieje?
 
12:00

brunch

 
12:30

"Kredyt #naStart", czyli telenowela, której ostatniego odcinka wciąż nie widać. Analiza obecnych warunków finansowania hipotecznego na krajowym rynku mieszkaniowym.

Kredyty hipoteczne w Polsce należą obecnie do jednych z najdroższych w Europie. Nic więc dziwnego, że kredytobiorcy w naszym kraju chętnie sięgają po rozmaite formy dopłat, oferowanych przez kolejne ekipy rządzące. Czy jednak w długiej perspektywie taka zależność od państwowych kroplówek nie jest dla naszego rynku szkodliwa?
 
13:10

BLOK: INWESTYCYJNA MAPA DROGOWA

czyli w jakie nieruchomości będzie warto inwestować w (dającej się przewidzieć) przyszłości

1) Prawdziwy luksus zawsze jest w cenie.

2) Hiszpania, Albania, a może Kołobrzeg?

3) A może jednak zostać przy segmencie popularnym? 

 
14:10

lunch